سرویس های هوش مصنوعی و دوربین های تحت هوش مصنوعی

پروژه هوشمندسازی در صنعت دوربین هوشمند، دوربین های مدار بسته، دوربین های نظارتی و شناسایی افراد تعریف شده، برخلاف توصیه‌ها، تذکرها و اولتیماتوم‌هایی که افراد مشهوری نظیر ایلان ماسک، آلبرت اینشتین و استیون هاوکینگ داده‌اند، به‌سرعت در حال پیشرفت و توسعه است و نقش اول این توسعه را یک نام‌آشنا بازی می‌کند، هوش مصنوعی (Artificial intelligence). هوش مصنوعی (AI) اصطلاحی است که این روزها بیشتر از هر نام دیگری در زمینه علم، توسعه، تکنولوژی و فناوری به گوش می‌خورد. هوش مصنوعی این روزها در صنعت‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود و ما روزانه با وسیله‌های مختلفی سروکار داریم که به کمک هوش مصنوعی کنترل می‌شوند؛ اما ما از آن بی‌خبریم. در این مطلب قصد داریم در مورد سرویس های هوش مصنوعی و دوربین های تحت هوش مصنوعی صحبت کنیم و از نزدیک با نقش هوش مصنوعی در زمینه طراحی دوربین‌های مداربسته با قابلیت شناسایی افراد تعریف شده و حتی قابلیت تشخیص با ماسک و عینک آشنا شویم. اگر شما هم در این خصوص کنجکاو هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

دوربین های مداربسته امنیتی

دوربین های مدار بسته امنیتی به‌منظور کم شدن سرقت و دزدی سال‌ها است که در مکان‌ها و پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی به‌کارگیری این دوربین‌ها، همان‌طور که اشاره شد، کم شدن سرقت و دزدی و تأمین امنیت مکان‌ها، تجهیزات، ماشین‌آلات و کارکنان است.

با پیشرفت‌هایی که در زمینه هوش مصنوعی به دست آمده است، این روزها شاهد حضور روزافزون هوش مصنوعی در دوربین هوشمند، دوربین تشخیص هویت و تحت کنترل گرفتن پروژه هوشمندسازی و صادر کردن مجوز ورود افراد به مجموعه هستیم.

با ورود هوش مصنوعی به این حوزه، دوربین‌هایی طراحی و ساخته شده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی، تمام تصمیمات لازم را گرفته و فرامین را اجرا می‌کنند. این دوربین‌ها از هوشمندی بسیار بیشتری نسبت به دوربین‌های نسل گذشته برخوردار هستند و قابلیت‌های فنی و اجرایی بسیار بالایی را در اختیار اوپراتورها و کاربران قرار می‌دهند.

هوش مصنوعی Deep Learning در دوربین مداربسته

تقریباً تمام دوربین‌های مدار بسته و دوربین هوشمند امروزی که دارای آدرس IP بوده و قابل آدرس‌دهی و تنظیمات از راه دور هستند، با لایه‌ای از هوش مصنوعی کنترل می‌شوند. هوش مصنوعی اجازه انجام تحلیل‌ها و پردازش‌های سنگین تصویری مانند تشخیص چهره، تشخیص خودرو، تشخیص افراد مجاز و غیرمجاز، شمارش تعداد افراد، ثبت کردن زمان ورود و خروج افراد، تشخیص پلاک خودرو، تنظیم کردن آلارم هشدار برای ورود افراد غیرمجاز به بخش‌های غیرمجاز و موارد مشابه دیگر را برای کاربران فراهم می‌کند.

دوربین هوشمند با یک شماره IP در شبکه قابل‌شناسایی و دسترسی است. این آدرس IP به کاربران داخل و خارج شبکه امکان دسترسی به تنظیمات دوربین را فراهم می‌کند. با در اختیار داشتن آدرس IP به همراه نام کاربری و گذرواژه، می‌توان وارد صفحه تنظیمات دوربین هوشمند شدن و تنظیمات دلخواه را به‌منظور شناسایی با دوربین هوشمند انجام داد.

سازی دوربین های مدار بسته سرویس های هوش مصنوعی و دوربین های تحت هوش مصنوعی

برای افزایش بهره‌برداری از داده‌هایی که دوربین هوشمند قادر به رصد کردن و ضبط کردن آن‌ها هستند، یک لایه هوش مصنوعی به فناوری این دوربین‌های اضافه می‌شود. این لایه توسط بارگذاری یک چیپست (تراشه) هوشمند در دوربین، به سیستم عامل دوربین هوشمند اضافه می‌شود. این تراشه قابلیت دوربین هوشمند را به طرز شگفت‌انگیزی بالاتر می‌برد، تا جایی که این دوربین‌ها با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند انسان را از حیوانات تفکیک کنند و پلاک خودروها را خوانده و ذخیره کنند و قابلیت تشخیص با ماسک و عینک را به دوربین اضافه کند.

دوربین هوشمند مداربسته‌ای که به هوش مصنوعی Deep Learning مجهز شده است، قابلیت‌های متعددی به دست می‌آورد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

انقلاب در عرصه امنیت تصویری؛ ترکیب شدن هوش مصنوعی با دوربین های مجهز به فناوری هوشمند

دوربین هوشمندی که به یک لایه از هوش مصنوعی مجهز شده است، قابلیت‌های فنی بسیار ارزشمندی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. دوربین هوشمند مجهز به هوش مصنوعی Deep Learning تنظیمات بسیار زیادی را در اختیار اپراتورهای قرار می‌دهد که به کمک آن، می‌توانند تمام ورود خروج‌ها به محوطه‌های مختلف را با بالاترین ضریب امنیت، کنترل و رصد کنند.

برخی از این قابلیت‌ها به شرح زیر هستند:

 • قابلیت تشخیص با ماسک و عینک
 • شناسایی افراد تعریف شده
 • مجوز ورود افراد به مجموعه
 • تشخیص حرکت، شناسایی و ارسال هشدارها بر اساس تشخیص حرکت انسان، حیوانات یا وسیله نقلیه (قابلیت Virtual Tripwires)
 • تشخیص مفقود شدن، جابه‌جا شدن و گم‌شدن شئ
 • قابلیت جستجوی هوشمند؛ با این قابلیت نیازی نیست فیلم‌های دوربین هوشمند خود را ساعت‌ها تماشا کنید!
 • افزودن قابلیتDeep Learning به دوربین هوشمند مداربسته، امکان دید تمام‌ رنگ در شب را برای شما فراهم می‌کند (قابلیت Illuminator). قابلیت دید در شب به‌صورت تمام رنگ، بهبود عملکرد الگوریتم‌های تشخیص را نتیجه می‌دهد و برای افزایش دقت تشخیص، بسیار مؤثر است.
 • هوش مصنوعی، الگوریتم تشخیص انسان از حیوانات و وسایل نقلیه، برای به حداقل رساندن هشدار اشتباه را به دوربین هوشمند شما اضافه می‌کند
 • تشخیص رها شدن شئ در دوربین هوشمند برای ایمن‌سازی فضاها
 • تشخیص سرگردانی انسان و اشیاء در یک منطقه
 • تشخیص ورود افراد غریبه
 • تشخیص چهره در دوربین هوشمند به کمک پایگاه داده کتابخانه چهره و با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری عمیق و خودکار
 • امکان کنترل دسترسی غیرفعال
 • شمارش افراد مدیریت افراد
 • قابلیت ANPR یا همان تشخیص پلاک خودروهای واردشده و خارج‌شده به محوطه

سخن پایانی

در این مطلب در مورد روند توسعه در زمینه شناسایی با دوربین هوشمند صحبت کردیم و از نزدیک با نقش بسیار مهمی که هوش مصنوعی در این زمینه بازی می‌کند، آشنا شدیم. متوجه شدیم که افزودن یک لایه هوش مصنوعی Deep Learning  به دوربین هوشمند، تنظیمات و قابلیت‌های فنی بسیار بالایی را برای ما فراهم می‌کند.